kieliszki do szampana

Jak wybrać kieliszki do szampana

Szampan to produkt luksusowy, który pochodzi z określonego obszaru geograficznego. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „champaigne”, co oznacza rodzaj wina z soku winogronowego sfermentowanego i destylowanego na alkohol. Bardzo często chcąc delektować się tym napojem, nie wiemy jakie kieliszki do szampana kupić. W tym tekście przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, którymi można się zainspirować i które pomogą nam cieszyć się dobrym szampanem.

Klasyka

Kieliszek do szampana to rodzaj kieliszka do wina, który charakteryzuje się charakterystycznym kształtem i wzornictwem. Podstawa tego szkła jest zaokrąglona i ma rozkloszowaną wargę wokół krawędzi. Kieliszki do szampana są często ozdobione złotymi wykończeniami, wytrawionymi wzorami, a nawet kolorowymi akcentami. Klasykę warto wybierać jeśli nie mamy szczególnych preferencji.

Szkło typu Bordeaux

kieliszki do szampana

Kieliszek bordowy jest popularnym wyborem wśród domowych pijących wino. To kieliszek ma mniejszą średnicę niż kieliszek do szampana. Chociaż większość ludzi wierzy, że takie szkło zostało po raz pierwszy stworzone w słynnej restauracji Le Bernardin w Nowym Jorku, historia w rzeczywistości sięga znacznie dalej. Kieliszki typu Bordeaux były pierwotnie produkowane we Francji w XVIII wieku. Wiele osób nadal preferuje ten szczególny rodzaj szkła. Jednak z czasem stały się one dość kolekcjonerskie.

Styl kielichów

Inna odmiana kieliszków do szampana znana jest jako styl kielichów. To piękne szkło jest na ogół prostokątne i ma krótkie nogi i szerokie ramiona. Spopularyzowane przez zamożne europejskie elity, te kieliszki są idealne do delektowania się winem w wysokiej klasy oprawach. Ten kieliszek jest cięższy niż pozostałe style, dzięki czemu idealnie nadaje się do picia win o pełnym smaku.

Zdobiony kieliszek do wina

Jeśli lubisz dekorować swój dom przedmiotami estetycznymi, możesz rozważyć użycie zdobionych kieliszków do wina. Dekoracje mogą obejmować:

  • kwiaty i winorośle
  • zwierzęta
  • abstrakcyjne wzory

Możesz nawet spróbować namalować obraz bezpośrednio na szkle!