Dla kucharza jednym z najważniejszych i najbardziej przydatnych narzędzi jest nóż szefa kuchni. Musi być przede wszystkim ostry i wygodny, żeby dobrze trzymał się w ręce. Najłatwiej można naostrzyć noże ze stali wysokowęglowej.

Zalety noży stalowych

Należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, żeby nie dopuścić do powstania korozji. Noże stalowe przede wszystkim powinny być myte ręcznie. Niestety mycie w zmywarce ma bardzo negatywny wpływ, dlatego jeżeli jest to możliwe to lepiej tego unikać. Po umyciu trzeba dokładnie wytrzeć nóż do kuchni i odłożyć w bezpieczne miejsce. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku noży z dużą zawartością węgla. One muszą być jeszcze zaimprengowane olejem, który sprawi, że przez długi czas będą spełniały swoje zadanie. Początkowo może to się wydawać nieco problematyczne, ale z czasem wejdzie w nawyk i nie będzie się nawet o tym myśleć. Należy mieć na uwadze, że żaden nóż nie jest nierdzewny w 100%. Często można spotkać oferty noży nazwanych nierdzewnymi, które w rzeczywistości są wykonane ze stali rdzewnej, a pokryte są jedynie warstwą stali miękkiej z dodatkiem wanadu oraz molibdenu, które zabezpieczają ostrze przed korozją. Takie modele łatwo naostrzyć w domu, ale trzeba to robić systematycznie. Najlepiej zdecydować się na ostrzenie od razu wtedy, gdy odczuwalny będzie spadek jakości krojenia. Dużą popularnością cieszą się także noże ceramiczne, które tępią się wolniej od stalowych i nawet przez bardzo długi czas nie muszą być ostrzone. Kiedy jednak już do tego dojdzie to potrzebna jest specjalna ostrzałka do noży ceramicznych.

Noże ceramiczne

Parametrem, który nie ma żadnego wpływu na początkową ostrość jest twardość stali. Warto jednak mieć na uwadze, że odgrywa ona ważną rolę znacznie później. Zwykła ostrzałka kółkowa może nie być wystarczająca, dlatego by naostrzyć nóż szefa kuchni (https://www.gastropuls.pl/noze-szefa-kuchni) trzeba czasami użyć kamienia. Cechą charakterystyczną noży ceramicznych jest to, że są niezwykle trwałe. Należy dodać, że ostrzy się je zupełnie inaczej niż klasyczne noże stalowe. Duża twardość idzie w parze z bardzo małą elastycznością, dlatego taki rodzaj noży raczej nie nadaje się do filetowania lub innych podobnych czynności. Duże znaczenie ma także rękojeść, która powinna być dopasowana do wielkości dłoni. To właśnie od tego elementu zależy, czy kucharz sprawnie przygotuje potrawę. W niektórych przypadkach rękojeść jest nawet specjalnie doważana. Czasami w środku umieszcza się dodatkowy piasek, dzięki któremu łatwiej zachować właściwy balans podczas krojenia.