Wódka – dobra dla serca, dobra dla duszy

Na pewno każdy słyszał, że czerwone wino wspomaga pracę serca, jednak ostatnio przeprowadzone badania dowiodły coś znacznie ciekawszego. Doświadczenia prowadzone na Uniwersytecie Moskiewskim w Rosji ujawniły, że dwa kieliszki wódki Absolut dziennie zapobiega powstawaniu nowotworów jelita grubego.

Dlaczego właśnie Absolut?

Proces powstawania wódki Absolut różni się od innych rodzajów wódek. Dzięki temu, że Absolut jest bez przerwy skraplany, wódka jest czystsza o około 20% bardziej niż np. Bacardi czy Smirnoff. Ponieważ proces fermantacji jest bardzo dokładny, to otrzymywana w jego wyniku wódka jest tak czysta i naturalna niczym woda butelkowana.

 Jak doszło do tych badań

Naukowcy postanowili sprawdzić hipotezę, że picie 6-8 szklanek wody dziennie pomaga zachować optymalne zdrowie, wydajność oraz długowieczność. W tym celu zdecydowali się zbadać i dowieść, że wódka prawdopodobnie też może zapewnić te same korzyści. Ponieważ jest ona neutralna, pozbawiona koloru i zapachu, to może być destylowana praktycznie z każdego składnika ulegającego fermentacji. Chociaż niektóre wschodnioeuropejskie wódki wciąż produkowane są z ziemniaków i kukurydzy, to większość wysokojakościowych alkoholi importowanych oraz wódka w Stanach Zjednoczonych destylowane są ze zbóż takich jak pszenica. Gorzelnicy zazwyczaj zakupują ziarna od dostawców, lub uprawiają je sami na ziemi wykupionej przez firmę.

W wyniku prowadzonych badań odkryto, że czystość wódki wspomaga pracę żołądka i okrężnicy, absorpcję składników odżywczych, węglowodanów, minerałów, kalorii i białka oraz rozkładanie pokarmu. Wódka okazała się wpływać bardzo korzystnie na organizm w przeciwieństwie do innych grup alkoholi, takich jak whisky czy koniak, które często powodują niestrawności. Dysfunkcje te, to efekt procesu słodowania innych niż wódka alkoholi.

Umiarkowanie

W Stanach Zjednoczonych umiarkowanie oznacza kieliszek w przypadku kobiet oraz dwa kieliszki dla mężczyzn. Definicja ta jest inna w Stanach, a inna w krajach Unii Europejskiej. Racjonalna dzienna dawka tego alkoholu w Wielkiej Brytanii oraz w krajach UE to 2-3 kieliszki dla kobiet oraz 3-4 dla mężczyzn. Wygląda na to, że kluczem do właściwego korzystania z tego trunku to umiarkowanie i regularna konsumpcja. Wypicie jednego drinka z wódki dziennie może obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru oraz zapobiec nowotworom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *