Smak Irlandii

Co jest takiego wyjątkowego w irlandzkiej whiskey? Oczywiście unikalny proces produkcji, a dokładniej składniki do niej i proces destylacji tego trunku.

Wielka trójca

Irlandia ma obecnie tylko trzy działające gorzelnie: Midleton, Cooley i Bushmills. Midleton i Cooley znajdują się w Republice Irlandii, podczas gdy Bushmills – w Irlandii Północnej . Wszystkie irlandzkie whiskey pochodzą z jednej z tych trzech destylarni . Podobnie jak w przemyśle szkockiej whisky, każda z tych gorzelni posiada swój „dom marki”, z którego pochodzą poszczególne marki rodzime i dodatkowe marki (powstają na bazie kontraktu). Gorzelnie Midleton i Cooley produkują zarówno single pot still whiskey jak i grain whiskey, natomiast gorzelnia Bushmills specjalizuje się tylko w tej pierwszej kategorii. Irlandzka whiskey jest destylowana tradycyjnie trzy razy, co zapewnia jej dodatkową płynność. Dla porównania szkocka poddawana jest dwukrotnej destylacji. Wiek dojrzewania whiskey jest regulowany przez irlandzkie prawo i wynosi minimum trzy lata. W tym okresie whiskey jest przechowywane w specjalnie do tego przystosowanych beczkach.

Rodzaje irlandzkiej whiskey :

Irlandzka whiskey Single Malt jest wykonana w 100% z jęczmienia słodowego, destylowana w miedzianym alembiku. Whiskey zbożowa (grain whiskey) jest szczególnie lekkim wariantem tego trunku. Jako jedyna składa się z mieszanki zbóż kukurydzy i pszenicy, a nie tylko z jęczmienia.

Blended whiskey (whiskey mieszana) stanowi 90% produkcji irlandzkiej whiskey. Najsłynniejszymi markami są tu Jameson i Kilbeggan.

Single Pot Still whiskey jest wytwarzana z mieszanki słodu jęczmiennego i niesłodowanego jęczmienia, destylowana trzy razy w miedzianych alembikach. Czysta Pot Still jest unikalnym trunkiem z Irlandii.

Destylaty Potcheen i Irish Moonshine nie spełniają prawnych wymogów wieku, dlatego też nie mogą być etykietowane jako pełnowartościowe irlandzkie whiskey.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *