Quaich – symbol szkockich tradycji

Quaich, quaigh, quoich – wymawiane jak angielski “quake”, jest szkocką miseczką z dwoma rączkami do picia whisky. Słowo nie ma polskiego odpowiednika i wizualnie nie przypomina żadnego innego naczynia używanego w Europie. W swojej obecnej formie, powstała w wyniku inspiracji historycznym dziedzictwem. Dawno temu quaich była używana do podawania przez gospodarzy gościom alkoholu na powitanie lub pożegnanie. Naczynie znajdowało się w każdym domu, jednak podróżni byli znani z tego, że nosili ze sobą swoją własną miseczkę na powitalne trunki.

Pochodzenie

Quaich służyła do podawania gościom szkockiej whisky i brandy. Nie należała do dużych naczyń, jednak istniały jej większe odpowiedniki służące do podawania mocno gorzkiego piwa (nazwa z angielskiego: ‘ale’). Największe tego typu naczynie jakie zaobserwowano, miało pojemność 1,5 pinta, czyli około litra. Niezależnie od wielkości, quaich przypominało muszle, czyli zawsze szerokie i płytkie, co jednocześnie ułatwiało przybyłym bardzo szybkie wypicie całkiem sporej ilości alkoholu podanego przez gospodarzy.

Pierwsze zastosowania miseczki

Pierwotnie wykonywane z drewna, zawierały z czasem coraz więcej elementów o fakturze przypominającej metal. Centrum we wnętrzu ozdabiały grawerowane płyty. Umieszczane na nich były najczęściej inicjały gospodarzy lub ważnych osób z ich rodziny czy motta ze znanymi frazami. Wokół samej historii naczynia krąży wiele legend. Jedna z nich głosi, że w okresie celtyckim druidzi wypełniali quaich krwią z serc zabitych ludzi. Mimo, z pozoru, groźnej i brutalnej historii, współcześni Szkoci nie są zrażeni do dalszego korzystania z quaich.

 Nowoczesne quaich

Obecnie używane są głównie na tradycyjnych szkockich weselach czy chrztach jako symbol miłości i partnerstwa, a także gościnności. Niezależnie od zastosowania, odgrywają ważną rolę w szkockiej kulturze, szczególnie wśród osób, którym bliska jest historia Szkocji – im naczynie zawsze będzie kojarzyło się z powitaniem lub pożegnaniem ważnych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *