Inwestowanie w whisky

Jak podaje portal Whisky Highland, na szkockich trunkach można zarobić nawet 300% w ciągu 4 lat! Tak zyskowną inwestycją mogłoby okazać się lokowanie kapitału w najbardziej drożejące alkohole, czyli np. wejście w posiadanie 10 takich trunków. Jest to najbardziej optymistyczny scenariusz opracowany przez wieloletnich obserwatorów rynku whisky. Może on jednak dziwić osoby niebędące w branży alkoholowej.

Początki inwestowania

Każdy początkujący inwestor zdaje sobie sprawę z zalecanej konieczności dywersyfikowania swojego portfolio, czyli inwestowania w różniące się od siebie instrumenty finansowe lub lokowanie kapitału w różnych źródłach, aby w razie niepowodzenia nie stracić całego lub znacznej części majątku.

 Nakład kapitału

Inwestowanie w whisky wiąże się z niemałym nakładem kapitału – najlepiej zdywersyfikować swój portfel, kupując różne rodzaje whisky, co kosztuje zazwyczaj około 23 tys. zł, czyli około 5 tys. euro. Sam przedmiot inwestycji stanowić może zakup kolekcjonerskich butelek, a następnie wystawienie ich na World Whisky Index. Kolejnym sposobem jest zakup beczki, zabutelkowanie oraz wystawienie butelek na sprzedaż. Można również zbudować mieszany portfel inwestycyjny, czyli przeznaczyć kapitał zarówno na zakup butelek kolekcjonerskich oraz beczek. Dostęp do World Whisky Index daje możliwość spieniężenia portfela w dowolnym momencie, lecz na zyski najlepiej poczekać 4-5 lat.

 Co może ułatwić lokowanie kapitału?

Najważniejsze, aby inwestować w dobry jakościowo trunek. Wyznacznikiem jakości są szczególnie członkowie grupy Malt Maniacs, których recenzje śledzą inwestorzy i kolekcjonerzy z całego świata. Choć wiek whisky nie jest jedynym wyznacznikiem jej prestiżu, starszy trunek ma większe szanse na lepsze noty od krytyków. Jednocześnie starsze whisky są trudnodostępne, co zwiększa ich cenę. Doceniana przez inwestorów jest również unikatowa butelka lub pochodząca z limitowanej edycji.

Dobrym pomysłem będzie również zakupów trunków pochodzących z różnych regionów. Oprócz popularnej szkockiej warto mieć także w swojej kolekcji irlandzką whiskey oraz tę produkowaną na kontynencie amerykańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *