4 przepisy na drinki z whisky

Whisky to napój alkoholowy, którego historia sięga wielu wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o tym napoju pochodzą z VII wieku naszej ery. Whisky pędzili wtedy irlandzcy mnisi. Ciekawostką jest ówczesna nazwa dzisiejszej whisky – wtedy nazywała się aqua vitae, czyli w polskim tłumaczeniu „woda życia” – a z gaelickiej formy tej nazwy (uisge beatha) wywodzi się dzisiejsza nazwa trunku.

Whisky do dziś najbardziej popularna jest w krajach anglosaskich, obecnie jednak znana jest również w znacznej części świata. Zasada jej powstawania jest szczególna. Whisky powstaje z zacieru zbożowego i dojrzewa w drewnianych beczkach, najczęściej dębowych. W przypadku niektórych gatunków, proces dojrzewania jest wyjątkowo długi – w przypadku szkockiej whisky, dojrzewanie musi trwać minimum 3 lata.

Smak whisky bez wątpienia jest niepowtarzalny. Nie każdy jednak może pić ten mocny alkohol bez żadnych dodatków. Jeśli należycie do tej grupy, warto używać whisky do robienia drinków. Drink z whisky to dobry pomysł. Oto najpopularniejsze z nich.

Tornado.

Ceniony nie tylko za smak, ale i za kolor.

Składniki.

– 20 ml whisky
– 20 ml ginu
– 20 ml syropu miętowego
– 30 ml limonki
– kostki lodu.

Wszystkie składniki, oczywiście poza kostkami lodu, wrzucamy do shakera, mieszamy. Po zmieszaniu wlewamy drinka do szklanek z kostkami lodu. Tornado z syropem miętowym, to drink o pięknym, zielonym kolorze. Jeśli chcemy uzyskać czerwony, możemy zamiennie podać syrop malinowy.

BMW

Ciekawy drink, składający się z trzech napojów alkoholowych, o nazwach zaczynających się na B, M i W.

Składniki

Po jednej porcji:

– Baileys, Malibu i oczywiście Whisky
– kostki lodu.

Wszystko wrzucamy do shakera, energicznie potrząsamy, by zmieszać, drinka nalewamy do szklanek, wypełnionych kostkami lodu. Smakuje świetnie – idealny dla tych, którzy szukają lekko słodkich drinków o oryginalnym smaku.

Mir

Drink, który uznawany jest za bardzo mocny. Do jego przygotowania potrzebujemy.

– 30 ml wódki
– 30 ml whisky
– cola do smaku
– kostki lodu.

Wódkę i whisky mieszamy ze sobą, dolewamy colę do smaku, całość wlewamy do szklanek z kostkami lodu. Drink jest gotowy. Z uwagi na moc drinka i sporą zawartość mocnych alkoholi, warto wypełniać kostkami lodu całą szklankę, a nie tylko dno.

Hot toddy

Idealny na zimowe wieczory, mocno rozgrzewający drink można ocenić jako podobny do grzanego wina lub piwa. Plusem tego drinka jest to, iż może łagodzić objawy grypy lub przeziębienia, czyli schorzeń, charakterystycznych dla zimowego okresu.

Sposób przygotowania.

Do przygotowania potrzebujemy whisky, miód, wodę, cytrynę do smaku oraz herbatę w torebce. Całość bardzo mocno podgrzewamy i pozostawiamy, by drink ostygł na tyle, by można było go pić. Rozgrzewa i smakuje doskonale. Niektórzy dodają dodatkowo goździki lub cynamon.

To tylko kilka przykładów popularnych drinków z whisky w roli głównej. Warto szukać najsmaczniejszych, eksperymentować. Whisky sama w sobie jest doskonała, z innym składnikami, może być jeszcze lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *